چرا برخی کشورها تولید کننده‌اند و برخی مصرف کننده؟

Π چرا برخی کشورها چیزی تولید نمی‌کنند؟

طبعاً مقصود شما از تولید و مصرف، تولید و بده و بستان مایجتاج است. مثلاً در یک شهر ممکن است یکی کوزه بسازد و دیگری حصیر. اینها کالای تولیدی خود را (یا با پول و یا معامله پایاپای) معاوضه می‌کنند. زیرا آنکه کوزه می‌سازد محتاج حصیر است و آنکه حصیر می‌سازد محتاج به کوزه.

در واقع، همهٌ تولید کنندگان، مصرف کننده‌اند و همهٌ مصرف کنندگان، تولید کننده. اما یک کشوری ممکن است معادنٍ زیر زمینی (مثلاً نفت) داشته باشد و استخراج کند و بفروشد و نیازهای خود را برآوَرَد. و لابد مقصود شما از (مصرف کنندگان)، چنین ممالکی هستند. اما این ممالک در واقع صرفاً مصرف کننده نبوده‌اند و این تفکر که معادن آنان موجب عقب ماندگی شان شده است، درست نیست.

این درست است که وقتی آدم گنجی یافت دیگر بخود زحمتِ کارکردن نمی‌دهد، اما این قضیه نیز به عقلانیت و خرد ورزی او بر می‌گردد. پس عقل در حقیقت پیامبری است که همیشه (در دریا و خشکی، و خواب و بیداری) با آدم هست و آنکه خرد دارد، هیچگاه تنها و بی راهنما نیست.

این فرمایش شما متین است که وقتی جماعتی منبع درآمد خدادادی داشته باشند، دیگر فکرشان را در مسیر خلاقیت و اختراع و تولید این چیز و آن چیز بکار نمی‌اندازند و لاجرم عقب می‌مانند. اما تاثیر منبع درآمد نزد جماعت دانا آنقدر نیست که عدم پیشرفت به گردنش بیفتد. مثلاً اگر دقت کنید دکاندارانی را می‌بینید که روز جمعه به بهانه نظافت هم که شده دکانشان را (نیمه) باز می‌کنند تا بلکه چیزی بفروشند و این بسبب نیاز نیست بلکه آنان سرمایه دارانی بزرگند و هیچ نیاز مادی ندارند و آنچه چنین کسانی را وادار به چنین کاری می‌کند، نیروی درونی‌ست که ارادی نیست. در مقابل، دکاندارنی نیز هستند که هشت شان گرو نُه شان است اما وقتی یک چکه آب از آسمان بیفتد می‌گویند: «امروز هوا بارانی‌ست و کسی در بازار نیست» و به این بهانه تعطیل می‌کنند.

در نمونه بالا، چنانکه عرض شد، آنکه نیازی نداشت، روز جمعه نیز در خانه نماند یا در واقع (قرار نگرفت)، و آنکه نیازمند بود، حتی روز عادی نیز بهانه‌ای آورد و دکان را نگشود. پس این چیزها به ذات و ژن آدم بستگی دارد نه به میزان تحصیلات و نصایحی که بشنود. بطور مثال، افغانستان را ببینید که (تا کنون) درآمدی از نفت نداشته لکن هیچگونه صادراتی جز تریاک و هرویین ندارد.

این نیز ناگفته نماند که مردم افغان مسلمانند آنهم بسی متعصب. و خون خوردن نیز از محرمات صریح در اسلام است؛ اما آنان تریاک می‌کارند و بخوبی می‌دانند که با مواد حاصل از آن، چه جوانانی را به تباهی می‌کشانند. یعنی در واقع خون جوانان جهان را می‌خورند تا زنده بمانند.

free hit counters